Przegląd Klubów Partnerskich: Ursus

• autor: Stefan Kabat, fot. Stefan Kabat, źródło: http://akademia.legia.com, 2014-04-18 23:31

W drugim odcinku przeglądu Klubów Partnerskich przybliżamy Wam nieco KS Ursus. O obiektach, na których grają i trenują zawodnicy, organizacji klubu oraz wrażeniach z dotychczasowej współpracy z Akademią Legii opowiedział nam koordynator klubu z zachodniej Warszawy - Marcin Parzuchowski.

Przegląd Klubów Partnerskich - KLIKNIJ!

Zarówno seniorzy, jak i młodzieżowe zespoły Ursusa trenują i grają na obiektach przy ul. Sosnkowskiego 3, należących do Ośrodka Sportu i Rekreacji Dzielnicy Ursus. Robią one naprawdę niezłe wrażenie – przede wszystkim dlatego, że do dyspozycji klubu są aż trzy boiska. – Na stadionie, na boisku trawiastym, odbywają się głównie mecze seniorów. Wiadomo, że nawierzchnia naturalna się zużywa i wymaga szczególnej konserwacji. Jednak nasz argument, że dzieciaki nie zniszczą murawy tak bardzo, jak robią to dorośli zawodnicy, przekonał władze OSiR-u do tego, aby udostępnić boisko także dla najmłodszych roczników (2006-2008). Dzięki temu mają one możliwość odbycia tam zajęć raz w tygodniu – informuje nas Parzuchowski. – Jesteśmy za to bardzo wdzięczni, bo to niezwykle istotne, żeby maluchy raz na jakiś czas poczuły też trawę naturalną.

Na co dzień chłopcy trenują i grają jednak na boiskach sztucznych. – Pełnowymiarowe, nowe boisko to to, na którym rozgrywana była Liga Klubów Partnerskich, a drugie – Orlik, na którym mamy zajęcia cztery dni w tygodniu. Fakt, że to ostatnie boisko jest również dostępne, bardzo ułatwia nam życie, bo grup treningowych mamy naprawdę sporo. Na terenie Ośrodka znajduje się jeszcze basen, z którego również w razie potrzeby korzystamy. Jest wreszcie budynek OSiR-u, w którym znajdują się pomieszczenia klubowe.

Ktoś mógłby zapytać, czy aby na pewno niezbędne do obsłużenia drużyn młodzieżowych Ursusa potrzebne są aż trzy boiska. Okazuje się, że jest kim je zapełnić. – Łącznie z seniorami oraz drużyną dziewcząt mamy 22 grupy. W kilku rocznikach po dwie, a w dwóch (2003 i 2001) aż trzy – zdradza koordynator naszego Klubu Partnerskiego. W nadchodzącej przyszłości liczba zawodników raczej nie będzie zresztą maleć… - Jako że w Ursusie powstają nowe osiedla, zwiększa się też zapotrzebowanie. Przychodzi dużo młodych rodzin z dziećmi. Ostatnio uruchomiliśmy zresztą nawet rocznik 2008.

Wsparciem w kompletowaniu młodzieżowych drużyn Ursusa jest współpraca z Legią. – Szczególnie nabory do Akademii są pod tym względem bardzo pomocne. Przychodzi na nie bardzo wiele dzieciaków, a przecież nie wszystkie mogą załapać się do Legii – te spośród nich, które mimo dobrej oceny nie mają tego szczęścia, trafiają na dodatkowe nabory do Klubów Partnerskich. W naszym przypadku ostatnim razem była to ponad setka chłopców. Oczywiście nie byliśmy również w stanie przyjąć wszystkich chętnych. Ale kilku zdolnych, młodych piłkarzy zasiliło nasze roczniki. Co ważne – nie są to tylko dzieci z najbliższej okolicy. Dla nas to bezcenne – taka marka jak Legia zawsze będzie przyciągała.

Przy okazji omawiania boisk z których korzystają młodzi gracze Ursusa, mowa była także o zespole seniorskim. Postanowiliśmy więc zapytać, czy klub może pochwalić się jakimiś znanymi wychowankami. – Kibice Legii dobrze znają Romana Koseckiego, ale to jednak historia sprzed dobrych kilkudziesięciu lat. Obecnie najgłośniejszym nazwiskiem jest niewątpliwie Mateusz Możdżeń, który gra dla Lecha Poznań – twierdzi Parzuchowski. Zdradza też, że zespoły młodzieżowe zasilają III-ligowych seniorów – Oczywiście niemożliwym jest, żeby na tym poziomie ligowym grać pełną jedenastką juniorów, ale wychowanków włączamy cyklicznie do naszego zespołu – zarówno takich, którzy dostali się do niego bezpośrednio z naszych drużyn juniorskich, jak i takich, którzy odeszli do innego klubu, a następnie do nas wrócili.

Taka polityka okazuje się całkiem skuteczna – dość powiedzieć, że w zeszłym sezonie seniorzy Ursusa dotarli do 1/16 finału Pucharu Polski. Na tym etapie musieli jednak niestety uznać wyższość ekstraklasowego Widzewa Łódź. Naszemu Klubowi Partnerskiemu życzymy, by był to sygnał do jeszcze bardziej intensywnej pracy, a także zwiastun kolejnych, jeszcze większych sukcesów w przyszłości!

Autor: Stefan Kabat, fot. Stefan Kabat, źródło: http://akademia.legia.com